קבלת שבת: תשמישי הקדושה שאיתם תקבלו את שבת המלכה בכבוד ובהדר

מאז ומתמיד לאישה יש תפקיד חשוב ביותר ביהדות ובפרט כשמדובר על קבלת השבת. חלקים נרחבים מהמסורות והמנהגים של שבת הקדושה הן באחריותה של האישה במשפחה ואין ספק שזהו מעמד של כבוד והדר. כמובן שכל משפחה מציינת את השבת בצורה קצת אחרת, אך ככלל ישנם מנהגים ברורים וידועים שכולנו נוהגים בהם ביום הקדוש הזה וחלק מהם מצריכים גם שימוש באביזרים מסוימים. אם גם את רוצה להיות מוכנה לכל יום שבת כמו שצריך ומעוניינת לקבל את השבת כהלכתה ברוב הדר ופאר, זה הזמן לעבור על התשמישים החשובים שכדאי שיהיו גם אצלך בבית. בברכת שבת של שלום, שקט ואחווה.

גביעי קידוש – הפריט המהודר והחשוב ביותר על שולחן השבת

גביעי קידוש זה בלי ספק אביזר חשוב ומוכר שכל אחד צריך בבית. בגביע משתמשים כמובן בעת הקידוש ולפני הארוחה כאשר מברכים על הגפן ועל היין. גביעי קידוש זה פריט שמסמל במידה רבה את ההוד והכבוד של יום השבת ולכן חשוב להשקיע בגביע מהודר ויוקרתי.

כלי לחלה

מכאן נעבור לחלק הבא בקידוש והוא ברכת המוציא לחם מן הארץ. בחלק הזה מברכים על החלה של שבת ונהוג להניח אותה בכלי מהודר. מומלץ בהחלט להצטייד בכלי יפה ומתאים שישמש אתכן בכל ערב שישי.

כיסוי לחלה

את החלה על פי הנהוג מכסים ומגלים רק לפני הברכה עצמה וכאן נעזרים בתשמיש נהדר שנקרא כיסוי לחלה. כיסוי לחלות ניתן למצוא במגוון דגמים עם רקמות שונות, הדפסים יפים ודוגמאות מהודרות. גם הפריט הזה משלים את התמונה המלאה ויוצר שולחן שבת יפה, מהודר ופשוט מקסים.

 

 

פמוטים

אין ספק שכשמדברים על מנהגים הקשורים בנשים ובשבת חושבים על המנהג המיוחד של הדלקת נרות שבת שעל פי המסורת זה משהו שעושות הנשים במשפחה. ניתן להדליק נרות בצורה הכי פשוטה ולהניח אותם גם על צלחת רגילה, אבל בינינו, הדבר הכי יפה ונכון זה לשים את נרות השבת בפמוטים מהודרים ולתת לשבת כבוד גדול אפילו יותר. יש הרבה מאד סוגים של פמוטים וכולם יפים. פמוטים מהודרים עשויים ממתכת, פמוטים יוקרתיים מזכוכית וקריסטל, פמוטים מהודרים ומיוחדים שמתאימים במיוחד לנסיעה ויציאה מחוץ לבית ועוד.

נטלות

עוד מנהג שנהוג ביום השבת בין השלב של הקידוש לבין ברכת המוציא לחם מן הארץ הוא מצוות נטילת הידיים. את המצווה נהוג לקיים עם תשמיש מיוחד שנקרא נטלה ואפשר למצוא נטלות די בסיסיות. עם זאת, מי שתרצה לקבל את השבת בצורה הכי יפה ומיוחדת שיש מן הראוי שתשקיע בנטלות מיוחדות ומהודרות. אפשר למצוא נטלות עם עיטורי זהב וכסף, נטלות זכוכית שקופות, נטלות חרסינה עם עיטורי ברכה ועוד.

מה עוד?

ובכן, דיברנו כאן על התשמישים הבסיסיים והחשובים ביותר לקראת שבת מיוחדת, אבל כמובן שאפשר לדאוג לדברים נוספים כדי להפוך את השבת לייחודית ומקודשת כמו:

  • מפה: מפה יפה ומהודרת תהפוך את שולחן השבת לחגיגי ומיוחד מתמיד.
  • כלים מהודרים: אם אתן אוהבות לחגוג שבת כהלכתה שווה בהחלט לרכוש סט כלים איכותי, מהודר ומיוחד, כזה שנשתמש בו בשבתות ובימי חג.
  • בגדים מיוחדים: בהחלט נחמד לרכוש עבור כל בני ובנות הבית בגדים מהודרים ומיוחדים לשבת.

לסיכום

אם גם אתם מכוונת לשבת מיוחדת כהלכתה ורוצה לקבל אותה ברוב הוד והדר, אלו הם תשמישי הקדושה שחשוב שיהיו בבית. תוכלי למצוא אפשרויות נהדרות במחירים מעולים באתר הוד והדר, ושתהיה שבת שקטה ומבורכת!

נגישות
גלילה לראש העמוד